CO2 (oxid uhličitý)

CO2 sa nachádza v bežne v domoch i kanceláriách.  

Pocit ťažkého a vydýchaného vzduchu najčastejšie spôsobuje vysoká hodnota CO2 v ovzduší. Hlavne pri vzduchotesne uzatvorených novostavbách, kde neprichádza k samovoľnej výmene vzduchu, je potrebná pravidelná výmena vzduchu.

Hlavný zdroj oxidu uhličitého v interiéri je dýchanie človeka. Na koncentráciu CO2 vo vzduchu má tiež vplyv varenie na plyne (plameni), prítomnosť zvierat (veľký pes sa v produkcii CO2 vyrovná človeku) a v menšej miere aj izbové rastliny.

1.    Čo je to CO2

CO2 čiže oxid uhličitý je bezfarebný plyn bez zápachu. Je tiež prirodzenou a dôležitou súčasťou vzduchu, ktorý dýchame. Je 1.52x ťažší ako vzduch. Skladá sa z jedného atómu uhlíka a dvoch atómov kyslíka.

CO2 vzniká oxidáciou, spaľovaním a je produktom látkovej výmeny organizmov.

Čerstvý vzduch obsahuje približne 400 ppm CO2 a v priemernej miestnosti sa koncentrácia CO2 zdvojnásobí už za 1 hodinu. Vydychovaný vzduch obsahuje cca 4% CO2.

Prepočet medzi rôznymi jednotkami koncentráciami CO2: 1000 ppm = 1800 mg.m3 = 0,1 %.

2.    Zákony a normy

Oxid uhličitý nie je z uhlu zdravia tak striktne posudzovaný ako iné plyny. Jeho vplyv je skôr na kvalitu života.

COMMISSION DIRECTIVE 2006/15/EC stanovuje orientačné limity hodnoty maximálnej expozície na pracovisku pre 8 hodinový limit je 5000ppm (9000mg.m-3).

Za hraničnú hodnotu koncentrácie CO2 sa všeobecne považuje 1 000 ppm.

Česká vyhláška č 268/2009 o technických požiadavkách na stavby hovorí : „Jako ukazatel kvality vnitřního prostředí slouží oxid uhličitý CO2, jehož koncentrace ve vnitřním vzduchu nesmí překročit hodnotu 1500 ppm.“

3.    Senzory CO2

Senzory CO2 obvykle používajú optický infračervený, elektrochemický alebo polovodičový princíp.

Najpoužívanejšie v dnešnej dobe sú NDIR ( infračervené optické senzory). Meranie je založené na útlme intenzity IR svetla prenikajúceho cez molekuly plynu. CO2 absorbujú vlnové dĺžky okolo 4.2 mikrometrov, 7.2 a 15 mikrometrov. Senzory sú ale účinné len do koncentrácie, keď je svetlo pohltené úplne.

4.    Ako vplýva CO2 na kvalitu života

Pretože koncentráciu CO2 nie sme našimi zmyslami schopní presne posúdiť, je osobné hodnotenie kvality vzduchu veľmi nespoľahlivé. Ľudský organizmus prestáva koncentráciu pachov po určité chvíli vnímať a naše čuchové orgány sa prispôsobujú prostrediu, v ktorom sa vyskytujeme.

Škodlivosť oxidu uhličitého závisí od koncentrácie a dĺžky expozície. Oxid uhličitý je 20 × lepšie rozpustný v tkanivových tekutinách ako kyslík, preto rýchle ovplyvňuje respirační a centrálny nervový systém. U detí sa najviac prejavujú závažnejšie príznaky otravy.

Vplyv CO2 na ľudský organizmus je veľmi individuálny.

KoncentráciaÚčinky na ľudský organizmus
400 ppmKoncentrácia vo vonkajšom prostredí
1200-1500 ppmDoporučená maximálna úroveň v interiéri
1000-2000 ppmÚnava, zníženie koncentrácie, pocit vydýchaného vzduchu
2000-5000 ppmBolesti hlavy
5000 ppmZnížená koncentrácia, únava, bolesti hlavy
Viac ako 5000 ppmNevoľnosť, zvýšený tep
Viac ako 15000 ppmDýchacie obtiaže, závrate
Viac ako 40000 ppmMožná strata vedomia

Všeobecne môžeme účinky zhrnúť do tabuľky.

Ako sa chrániť pred zvýšenou koncentráciou CO2

Základnou ochranou proti vysokým koncentráciám CO2 je vetranie.

Človek pri sedení, alebo pomalej chôdzi spotrebuje 5-10l vzduchu za minútu s koncentráciou CO2  0.04% a vydýchne vzduch s koncentráciou 4% CO2.

Mnohé z ventilačných systémov, ktoré dnes používame, recyklujú vzduch, aby šetrili energiu, v podstate presúvajú kontaminovaný vzduch, namiesto toho, aby prúdil nový vzduch. To má za následok vysoké koncentrácie CO2 a zlú kvalitu vnútorného vzduchu.

Vetranie je najlepšou ochranou pred vyššími koncentráciami CO2.

Pravidelne vymieňajte vzduchové filtre vo vnútorných ventilátorových systémoch a nainštalujte monitor CO2, ktorý vám pripomenie, kedy máte osviežiť svoj domov.