ZMES VOC vo vzduchu je jedným z faktorov znečistenia ovzdušia. Ide o organické chemické látky emitované do ovzdušia vo forme plynu. Riziko zdravotných účinkov pri vdýchnutí akejkoľvek chemikálie závisí od toho, koľko je vo vzduchu, ako dlho a ako často ju človek vdychuje.
Obsah
PRCHAVÉ ORGANICKÉ LÁTKY(VOC – Volatile Organic Compounds) 1
3. Čo hovoria zákony, normy a odporúčania SR/EU a WHO?. 2
4. Ako pracujú senzory VOC ?. 2
5. Ako VOC ovplyvňujú ľudské zdravie. 3
6. Ako môžem znížiť vystavenie účinkom VOC?. 3
1. Čo sú VOC?
Prchavé organické zlúčeniny VOLATILE ORGANIC COMPOUNDS sú organické chemikálie, ktoré sa pri izbových teplotách stávajú plynom. Sú to produkty bežne používaných zlúčenín. Niektoré majú špecifický zápach, iné sú bez zápachu.
Môžu to byť: acetón, arsin/arsan, benzén, ethylenglykol, formaldehyd, sirovodík, methylenchlorid, oxid dusnatý, styrén, tetrachlorethylen, toluén a xylén.
Zdrojom môžu byť rozpúšťadlá, alkoholy, farby, lepidla, plovodiče, dezinfekčné prostriedky, syntetický kaučuk, skladované palivo, silikónové tesnenia, vonné sviečky, výfukové plyny z vozidla, čistiace prostriedky, leštidlá, make-up, tlač, chemické čistenie, remeselnícke výrobky, nábytok, detské hračky.
VOC sa meria v mikrogramoch na metr kubický (μg / m3) vzduchu, miligramoch na meter kubický (mg / m3), počet molekúl na milión (ppm), alebo počet molekúl na miliardu (ppb).
2. Kategória častíc VOC
Vzhľadom k veľkému množstvu známych organických chemikálií existuje množstvo ich delení a kategórií. Delenie môžu byť podľa chemického charakteru, podľa fyzikálnych vlastností, podľa potencionálnych účinkov na zdravie človeka.
Z hľadiska merania je náročné meranie jednotlivých komponentov znečistenia VOC, preto bol zavedený pojem TVOC -Total VOC, čo je meranie celkovej koncentrácie organických látok vo vzduchu. Záleží už na konkrétnom výrobcovi prístrojov, ktorý mix organických látok registruje.
3. Čo hovoria zákony, normy a odporúčania SR/EU a WHO?
Priemyselne generované emisie VOC sú regulované smernicou EU 1999/13/CE.
Niektoré konkrétne organické látky sú stanovené normami WHO i zákonmi a vyhláškami SR napr.: Zákon č. 137/2010 o ovzduší, Vyhláška MPŽPRR SR č. 358/2010 ap.
Prchavou organickou zlúčeninou je organická zlúčenina, ktorá má pri teplote 20 °C tlak pár 0,01 kPa a viac, alebo ktorá má zodpovedajúcu prchavosť za konkrétnych podmienok použitia; za prchavú organickú zlúčeninu sa považujú aj frakcie kreozotu, ktoré prevyšujú túto hodnotu tlaku pár pri teplote 20 °C.
Podľa zákona sa prchavé organické látky členia do 3 skupín:
A | Látky alebo zmesi, ktorým sú priradené výstražné upozornenia H340, H350, H350i, 360D alebo H360F alebo ktoré je potrebné označiť týmito upozorneniami z dôvodu že ich obsah prchavých organických zlúčenín je klasifikovaný ako karcinogénny, mutagénny alebo toxický pre reprodukciu podľa osobitného predpisu |
B | Halogénové prchavé organické zlúčeniny a ich zmesi klasifikované výstražnými upozorneniami H341 alebo H351 podľa osobitného predpisu |
C | Ostatné prchavé organické zlúčeniny |
4. Ako pracujú senzory VOC ?
Väčšinou sa používajú senzory na báze oxidu kovu s citlivou vrstvou, ktorá reaguje na chemikálie adsorpciou. Tieto typ senzora reagujú na väčšinu prchavých organických zlúčenín, s niektorými výnimkami (ako CO2), ale nedokáže ich rozlíšiť. Ich citlivosť závisí od zlúčeniny, čo znamená, že pre niektoré chemikálie poskytujú väčší signál ako pre iné, aj keď je koncentrácia rovnaká. Ide o relatívne senzory.
5. Ako VOC ovplyvňujú ľudské zdravie
VOC môžu spôsobiť vážne zdravotné účinky z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Účinky na zdravie sa líšia od menšieho podráždenia očí, nosa a hrdla až po poškodenie pečene a obličiek v závislosti od úrovne expozície.
Krátkodobé účinky sú:
– bolesť hlavy
– zápal nosa, hrdla, očí
– kašeľ, bolestivé dýchanie
– pneumónia, bronchitída
– podráždenie kože
Dlhodobé účinky sú:
– ovplyvňujú centrálny nervový systém ((bolesť hlavy, úzkosť))
– srdcovo-cievne ochorenia
– respiračné ochorenie (astma)
– rakovina
– účinky na pečeň, slezinu, krv
– Vplyv na reprodukčný systém
Orientačné úrovne koncentráciu sú uvedené v tabuľke:
Koncentrácia | Kategória |
0 – 300 ppb | Nízka úroveň – dobrá kvalita vzduchu |
300 – 600 ppb | Vyhovujúca kvalite vzduchu |
600 – 1000 ppb | Zvýšená koncentrácia – zhoršená kvalita vzduchu |
1000 – 3000 ppb | Zlá kvalita vzduchu – vysoká koncentrácia |
3000 – 10 000 ppb | Nezdravá kvalita vzduchu -môže spôsobovať zdravotné problémy |
Nad 10 000 ppb | Nebezpečný vzduch |
6. Ako môžem znížiť vystavenie účinkom VOC?
Podľa štúdií je vnútorný priestor 5x viac znečistený látkami VOC ako exteriér.
Počúvajte svoj nos: keď niečo zapácha, je viac než pravdepodobné, že uvoľňuje VOC. Dokonca aj dobre voňajúce veci ako parfumy alebo osviežovače vzduchu majú negatívne účinky.
Pravidelne vymieňajte vzduchové filtre vo vnútorných ventilátorových systémoch a nainštalujte monitor Total VOC, ktorý vám pripomenie, kedy máte osviežiť svoj domov. Vytvorte upozornenia, ktoré vám pripomenú, kedy je potrebné zmeniť filtre.
Silné pachy v nových alebo renovovaných interiéroch vám dávajú „zápach nového auta“, ale nie vždy je to dobré. Odplyňovanie z nového nábytku, výrobkov z upraveného dreva, kobercov, podláh, skriniek, farieb, škvŕn, lakov, tmelov, lepidiel a mnohých ďalších materiálov uvoľňuje chemikálie a pachy, ktoré sú škodlivé. Vyberte si produkty s nízkym obsahom VOC a počas prvých mesiacov/týždňov čo najviac vetrajte, aby ste zmenšili „zápach nového auta“ a jeho negatívne účinky.
Všetky známe toxické produkty ako farby, laky, ťažké čistiace prostriedky atď. skladujte oddelene od vášho domova v kôlni alebo garáži. Vyhnite sa hromadnému nákupu produktov s vysokými VOC a pokúste sa znížiť množstvo produktov, ktoré ich obsahujú.
Nakupujte použitý nábytok a nakupujte čistiace prostriedky s nízkym obsahom VOC a šetrné k životnému prostrediu, kedykoľvek je to možné. Pred nákupom skontrolujte toxíny vo sviečkach, vôňach a remeselných výrobkoch.
A pravdaže často vetrajte.