Radón v pobytových priestoroch

Celosvetové vedecké štúdie ukázali, že radón zapríčiňuje výskyt rakoviny pľúc a riziko vzniku rakoviny vzrastá úmerne s rastom radónovej expozície.

Radón je dokonca Svetovou zdravotníckou organizáciou považovaný za druhú najdôležitejšiu príčinu vzniku rakoviny pľúc po fajčení.

1.    Čo je to radón v bytových priestoroch

Bytový priestor je miestnosť v ktorej sa osoby zdržujú viac ako 1 000 hodín ročne.

Radón ako prírodný rádioaktívny plyn, bez chuti a zápachu, sa nachádza všade okolo nás, uvoľňuje sa do priestoru a v uzavretých miestnostiach sa môže hromadiť.

2.    Zdroje radónu

Výskyt radónu v pobytových priestoroch závisí od charakteru zdroja : pôda, stavebný materiál, voda  a ďalších parametrov ako sú:

– konštrukcia stavby (podpivničenie, izolácia, kanalizácia, netesnosti spojov atď.)

– režim bývania (vykurovací a vetrací režim)

– atmosférické a sezónne vplyvy (zrážky, teplota, vietor)

Podiel prísunu radónu do budovy z jednotlivých zdrojov

 Podložie 57 %

Stavebný materiál 20%

Voda 2%

Vonkajší vzduch 20%

Prírodné plyny 1%

Radón z pôdy je najväčším podielom na výskyte radónu v pobytových priestoroch. Nie je problém ho zmerať a stanoviť následný proces opatrení.

Stavebné materiály prispievajú síce podstatne menšou mierou ako radón z podložia, ale aj tak je potrebné a dôležité sledovať výskyt prírodných rádionuklidov a premeriavať mernú aktivitu 226 Ra v stavebných surovinách. Doklad o objemovej aktivite rádia je súčasťou povinného hodnotenia akosti stavebného materiálu a zárukou, aby nedochádzalo k výrobe a k distribúcii zdravotne nevyhovujúcich stavebných výrobkov.

Najmenšou mierou k výskytu radónu v pobytovom priestore prispieva voda. Aby mohol byť vodný zdroj použitý pre domácnosti, nesmie objemová aktivita radónu prekročiť hodnotu 50 kBq.m -3.

Atmosférické vplyvy a režim bývania spôsobujú variácie koncentrácie radónu v pobytovom priestore nielen v priebehu dňa ale aj v priebehu celého roka. Denné variácie radónu sa vyznačujú nárastom v skorých ranných hodinách, kedy je najväčší teplotný rozdiel medzi ovzduším v pôde a v budove. Celoročné variácie dosahujú maximum v zimných mesiacoch, keď je znížený vetrací režim, vykurovanie budovy spôsobuje veľký teplotný rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím, vzniká podtlak v budove a dochádza k nasávaniu pôdneho vzduchu. V letných mesiacoch je koncentrácia minimálna, pretože je zvýšené vetranie a teplotný rozdiel je podstatne menší. Pomery koncentrácií môžu byť od 2 do 5. Podobne je to aj v budovách, ktoré nie sú v kontakte s pôdou.

3.    Legislatíva ( limity, koncentrácie)

Podľa starej Vyhlášky č. 406/92

  1. Pri výstavbe, alebo prestavbe budov sa musí postupovať tak, aby v pobytovom priestore nebola ekvivalentná objemová aktivita radónu vyššia ako 100 Bq.m-3. Táto požiadavka je splnená, ak je budova postavená na území s nízkym radónovým rizikom, so stavebných materiálov s hmotnou aktivitou menšou ako 120 Bq.kg-1, a sú zásobované vodou s objemovou aktivitou nižšou ako 50 kBq.l-1
  2. Budovy postavené mimo územia s nízkym radónovým rizikom musia byť chránené proti prenikaniu Rn z podložia
  3. V pobytových priestoroch musí byť ekvivalentná objemová aktivita Rn v priemere menšia ako 200 Bq.m-3, inač sa musia uskutočňovať ozdravné opatrenia

Nový zákon 87/2018 „O radiačnej ochrane a o zmene a doplnení niektorých zákonov“,   a vyhláška 98/2018  „Vyhláška o obmedzovaní ožiarenia pracovníkov a obyvateľov z prírodných zdrojov ionizujúceho žiarenia“

RADIAČNÁ OCHRANA OBYVATEĽOV PRED OŽIARENÍM PRÍRODNÝM IONIZUJÚCIM ŽIARENÍM

§ 130

Budova s možným zvýšeným výskytom radónu

(1)

Za budovu s možným zvýšeným výskytom radónu sa považuje

a) bytová budova, ktorá má podzemné podlažie alebo prvé nadzemné podlažie určené na bývanie osôb,

b) bytová budova podľa písmena a), ktorá je postavená na predaj alebo prenájom pobytových priestorov (ďalej len „bytová budova určená na predaj alebo prenájom“),

c) nebytová budova, ktorá má podzemné podlažie alebo prvé nadzemné podlažie určené na poskytovanie služieb s pobytom osôb viac ako 100 hodín za kalendárny rok (ďalej len „nebytová budova určená na poskytovanie služieb“).

(2)

Referenčná úroveň pre objemovú aktivitu radónu v pobytových priestoroch je 300 Bq.m-3 za kalendárny rok.

§ 132

Projektovanie a výstavba bytových budov na predaj a prenájom, projektovanie a výstavba nebytových budov na poskytovanie služieb

(1)

Každý, kto projektuje alebo stavia bytovú budovu určenú na predaj alebo prenájom alebo nebytovú budovu určenú na poskytovanie služieb [(§ 130 ods. 1 písm. b) a c)], je povinný vykonať také preventívne opatrenia, aby objemová aktivita radónu vo vnútornom ovzduší budovy počas pobytu osôb v priemere za kalendárny rok neprekračovala referenčnú úroveň 300 Bq.m-3 za kalendárny rok.

(2)

Každý, kto projektuje stavebné úpravy alebo vykonáva stavebné úpravy budov podľa
odseku 1, je povinný vykonať také preventívne opatrenia, aby objemová aktivita radónu vo vnútornom ovzduší budov počas pobytu osôb v priemere za kalendárny rok neprekračovala referenčnú úroveň 300 Bq.m-3 za kalendárny rok.

§ 133

Ožiarenie radónom v pobytových priestoroch

(2)

Fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba, ktorá poskytuje službu podľa § 25 ods. 2 písm. d), je povinná bezodkladne informovať vlastníka budovy a príslušný regionálny úrad o zvýšenom riziku prenikania radónu do budovy, ak zistí prekročenie referenčnej úrovne objemovej aktivity radónu 300 Bq.m-3 za kalendárny rok.

(3)

Vlastník budovy určenej na predaj alebo prenájom alebo nebytovej budovy určenej na poskytovanie služieb [§ 130 ods. 1 písm. b) a c)], je povinný prijať také nápravné opatrenia, aby počas pobytu osôb objemová aktivita radónu vo vnútornom ovzduší budovy neprekračovala referenčnú úroveň 300 Bq.m-3 v priemere za kalendárny rok.

(4)

Vlastník budovy, ktorá slúži predškolskému zariadeniu alebo školskému zariadeniu, na poskytovanie sociálnych služieb alebo poskytovanie zdravotnej starostlivosti, alebo na iné komerčné účely pri dlhodobom pobyte osôb, je povinný zabezpečiť merania objemovej aktivity radónu vo vnútornom ovzduší budovy.

(5)

Vlastník budovy, v ktorej bolo zistené prekročenie referenčnej úrovne objemovej aktivity radónu 300 Bq.m-3 za kalendárny rok, je povinný vykonať nápravné opatrenia najneskôr do jedného roka tak, aby počas pobytu osôb objemová aktivita radónu vo vnútornom ovzduší budovy neprekračovala referenčnú úroveň 300 Bq.m-3 v priemere za kalendárny rok.

(6)

Povinnosti vlastníka budovy podľa odsekov 1, 3 až 5 sa vzťahujú na vlastníka bytovej budovy alebo vlastníka nebytovej budovy;  ak sú bytové budovy alebo nebytové budovy vo vlastníctve štátu, vyššieho územného celku alebo obce, povinnosti vlastníkov podľa odsekov 1, 3 až 5 sa vzťahujú na správcov, ktorí majú bytové budovy alebo nebytové budovy vo svojej správe. Za vlastníkov bytov a nebytových priestorov plní povinnosti podľa odsekov 1, 3 až 5 spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome alebo fyzická osoba, alebo právnická osoba, ktorá na základe zmluvy o výkone správy vykonáva správu bytovej budovy alebo nebytovej budovy.

4.    Zdravotné rizika

Radón v ovzduší pobytových priestorov sa dostáva do pľúc dýchaním, a spôsobuje vysokú radiačnú záťaž obyvateľstva a preto sa jeho meraniu venuje zvýšená pozornosť. V pobytových priestoroch  v Európskej Únii, radón každoročne spôsobuje približne 20 000 úmrtí na rakovinu pľúc čo je zhruba 9% z celkového počtu úmrtí na rakovinu pľúc v EÚ a zhruba 2% z celkového počtu úmrtí na rakovinu. Príznaky rakoviny pľúc sa nemusia prejaviť okamžite, ale môžu sa prejaviť až o niekoľko rokov.

5.    Meranie

Pretože radón nemôžeme vnímať ľudskými zmyslami, jedinou možnosťou ako spoľahlivo zistiť jeho koncentráciu v dome je meranie. Vzhľadom k tomu, že koncentrácia radónu v budovách nie je konštantná a mení sa v priebehu celého roka v závislosti od klimatických podmienok a režimu užívania objektu, je potrebné aby meranie prebiehalo určitý čas. Najpresnejšie merania dosiahneme tak, že stopové detektory zostanú v miestnostiach po dobu jedného roka ( tri mesiace v letnom a tri mesiace v zimnom období ) a potom sa vyhodnotia. Pokiaľ potrebujeme výsledky merania rýchlo, je možné vykonať tzv. krátkodobé orientačné merania. Najvhodnejšie obdobie pre krátkodobé merania je zima, kedy je zabezpečené vykurovanie objektov, obmedzené vetranie a kedy je predpoklad dosiahnutia najvyšších hodnôt radónu v objekte v rámci roku. Pre pobytové priestory je stanovená odvodená zásahová úroveň 300 Bq.m-3 . Po prekročení tejto hodnoty je potrebné vykonať zodpovedajúce protiradónové opatrenia. Nevyhnutným podkladom pri projektovaní úprav je radónová diagnostika, ktorej úlohou je identifikovať zdroje a vstupné cesty radónu do domu.

6.    Ochrana pre radónom v pobytových priestoroch

Všeobecne možno všetky opatrenia rozdeliť na:

  1. aktívne ( ktorých účinnosť sa dá regulovať –systémy mechanickej ventilácie a filtrácie )
  2. pasívne ( ktoré sú neregulovateľné – izolačné vrstvy, stavebné úpravy, neregulované vetranie )

Ďalšie delenie  na      

-preventívne

-nápravné

Preventívne sa vykonávajú pred výstavbou domu, alebo bytu. Cieľom je zabrániť prenikaniu radónu do domu, alebo bytu:   

a) použitím vhodných stavebných a izolačných materiálov

b) zabezpečením dostatočného odvetrávania domu, alebo bytu

            Nápravné opatrenia sa vykonávajú  v existujúcej stavbe, ktoré zabránia prenikaniu radónu do vnútorného ovzdušia domu, alebo bytu:

a)        protiradónové bariéry umiestnené v základoch stavby

b)        odvetrávacie systémy z podložia

      Po realizovaní protiradónových opatrení je potrebné sa meraním presvedčiť o ich vplyve na koncentráciu radónu. 
      Ak sa znížila objemová aktivita pod prípustnú hodnotu 300 Bq/m3 , opatrenia sú účinné. Ak sa koncentrácia radónu výrazne znížila, ale ešte stále je nad limitom, je zrejmé, že sa niektorá z prísunových ciest radónu prehliadla, alebo sa ju nepodarilo dostatočne utesniť. Ak ani po vykonaných opatreniach objemová aktivita radónu výrazne neklesne, problém je výraznejší.